A pillanat, mikor először meglátod azt a bizonyos két csíkot a terhességi teszten, egészen biztosan örökre veled marad. Ne lepődj meg, ha ezt követően érzelmek egész kavalkádja lesz rajtad úrrá. Ez egy teljesen természetes folyamat! A várandósság során új élethelyzetbe csöppensz, annak minden szépségével és nehézségével együtt, és a gondolataid, érzéseid nagyban meghatározzák, hogyan éled meg azt a bizonyos kilenc hónapot. Szerencsére ma már számos relaxációs eszköz elérhető a kismamák számára, melyek hatékony segítségként szolgálnak a feszültség oldásában. Lássuk, mit tehetsz annak érdekében, hogy a lehető legboldogabban teljen ez a csodálatos időszak! A mindfulness (éber figyelem, tiszta tudatosság) célja jelentudatosságunk növelése, figyelmünk gyengéd irányítása a jelen pillanat tapasztalatai felé. Mindfulness gyakorlatok segítségével visszakapcsolódhatunk a jelenbe, hálát gyakorolhatunk, lecsendesíthetjük elménket és a szorongó gondolatokat.
A tudatos jelenlét gyakorlásának számtalan jótékony hatása van a várandósságra nézve.
A mindfulness segít a depresszió és a szorongás enyhítésében, javítja a hangulatot
A várandósság alatt testi-lelki átalakulások egész során mész keresztül. Főként a harmadik trimeszterben érezheted azt, hogy az áldott állapot egyre terhesebbé válik. A várandósság vége felé közeledve fokozódhat a szüléstől, szülői szerepektől való félelem is. Egészséges lesz a babám? Képes leszek világra hozni? Bírni fogom a fájdalmat? Vajon jó anyuka leszek? Hasonló gondolatok valószínűleg sokunkban megfogalmazódnak, hiszen statisztikák szerint megközelítőleg minden ötödik kismama tapasztal valamilyen szorongásos tünetet terhessége során.
A tudatos jelenlét gyakorlása segíthet a félelmek legyőzésében. Kutatások kimutatták, hogy egy 8 hetes mindfulness terápiás program elvégzését követően a kismamák számottevő javulásról számoltak be szorongásos tüneteik enyhítésében.
A mindfulness segít gyakorolni az érzelmi önszabályozást, javítja a testi-lelki jóllétet
A mindfulness ugyanakkor nemcsak a negatív gondolatok kezelésében jelent hatékony eszközt. Segít megélni, megtapasztalni a körülöttünk lévő világot, és tudatosabb szemüvegen keresztül vizsgálni saját gondolatainkat, érzéseinket. A szemlélet elsajátításával képessé válunk a várandósság alatt tapasztalt változásokat elfogadással, ítélkezésmentesen megélni, figyelmünk tudatos fókuszálása mellett.
A tudatos jelenlét gyakorlása segíti a felkészülést, oldja a szüléstől való félelmet, növeli jóllétünket, önbizalmunkat, és segít boldogabban megélni a várandósság pillanatait.
A mindfulness csökkentheti a fájdalom észlelését a szülés alatt
A mindfulness-alapú meditációs technikákat világszerte egyre szélesebb körben alkalmazzák különböző krónikus fájdalmak enyhítésében is. Jó hír, hogy a terhesség és a szülés során tapasztalt fájdalom kezelésében is hatékony segítséget nyújthatnak ezek a gyakorlatok. A mindfulness a fájdalomcsillapítóktól eltérő módon közelíti meg a fájdalmat – nem a fájdalom elvágása a célja, sokkal inkább arra törekszik, hogy átformálja, megváltoztassa az egyén fájdalomérzethez kötődő viszonyát.
A mindfulness segít, hogy jelen légy a folyamatban, bízz a testedben, és pozitív, befogadó szemlélettel tekints a fájdalomra. A jelen megtapasztalásával teljesen átengedheted magad a szülés, születés élményének.
Ha szívesen kipróbálnád ezeket a technikákat, vásárold meg még ma Várandósság és feszültségoldás kurzusunkat, és gazdagodj a relaxáció valódi kapcsolatteremtő, feszültségoldó élményével! Ha van rá lehetőséged, akár a szülőszobán is hallgathatod a hanganyagokat!
Olvasd el cikksorozatunk következő részét, melyben áttekintjük, milyen gyakorlatok segíthetnek a jelentudatosság elsajátításában!
Felhasznált források:
https://greatergood.berkeley.edu/article/item/four_reasons_to_practice_mindfulness_during_pregnancy