Bába, szülésznő, dúla – ki kicsoda a szülés körül? 

baba-segiti-a-vajudo-not

A szülés körül többféle szaksegítség támogathat minket: érdemes tudnunk, hogy kire mikor, milyen helyzetben számíthatunk, ki milyen kompetenciákkal rendelkezik. A szülés körüli közbeszédben jellemzően három fogalom szokott keveredni, melyek különböző szakmákat, foglalkozásokat takarnak. Ezért nézzük át, hogy mit is rejt a szülésznő, a bába és a dúla titulus!  

Szülésznő

Szülésznőkkel a kórház szülészeti osztályán találkozhatsz: felsőfokú egészségügyi tanulmányokat végzett szakemberek, akik legtöbbször kórházban kísérnek szüléseket orvos felügyelete alatt. A kórházban általában 12 órás műszakokban dolgoznak, így előfordulhat, hogy két szülésznő kísér a szülésed során. Az ügyeletes szülésznő fogadja a vajúdó kismamákat a szülészeten: felveszi az adatokat, vérnyomást mér, magzati szívhangot figyel. A szülésznő egészségügyi feladatokat lát el, de emellett segít az anyának, hogy kényelmesen érezze magát, és a lehetséges beavatkozásokról is tájékoztatja a szülő nőt, párt. Kisebb egészségügyi beavatkozásokat végezhet (pl. infúzió bekötése), és sok kórházban a gyakorlott szülésznő kísérheti a kitolás folyamatát is. A szülést követő órákban továbbra is figyeli az anya és a baba állapotát, segít az első lábra állásnál. Szükség esetén ő készít elő a császármetszésre.  

Bába

Bábának hívjuk azt a szülésznőként végzett szakembert, aki emellett engedéllyel rendelkezik ahhoz, hogy intézményen kívül, azaz az anya lakásában, kölcsönlakásban, vagy születésházban szülést kísérhessen. A 2011-ben kiadott otthonszülést szabályozó hazai rendelet szerint a bábák önállóan gondozhatják az alacsony kockázatú várandósságokat, a szülés során pedig két bábának kell jelen lennie. A rendelet megszabja, hogy pontosan ki szülhet otthon, a bábák csak ezt a megszűrt réteget tudják otthonszülés során ellátni. A szülésfelkészítőik során részletesen szó van természetes szülésről, a testi mellett a lelki megélésekről, valamint a szülést könnyítő technikákról is. A bábák elkötelezettek a háborítatlan szülés mellett, mely a család és különösen a szülő nő igényeihez illeszkedik, és felkészültek, hogy a normális menettől való eltérést észrevegyék, és ilyen esetben a szülés kórházban való folytatását javasolják. A bábák a szülés utáni három napban látogatják a családot, segítenek a testi regeneráció, gyermekgondozás, szoptatás körüli kérdésekben.  

Dúla

A dúla szó az ógörög „δούλα” szóból ered, melynek jelentése asszonytársi segítő. Érdekesség, hogy az újgörögben már változott a jelentése, rabszolgát értenek alatta, pont ezért a görögországi dúlák inkább az anyasági segítő megnevezést preferálják. A dúlaság nem egy teljesen szabályozott szakma: ma több nagyobb magyarországi szervezet nyújt alapos dúlaképzést.  

Mi a dúlai támogatás lényege? A várandósság során segít praktikus és érzelmi szinten is felkészülni a szülésre, illetve feldolgozni a várandósság alatt felmerülő nehézségeket. Sokat segíthet, ha van kivel átbeszélni a félelmeinket, vágyainkat, majd ezek tudatában tud minket a dúla a szülés során támogatni. A vajúdás során a dúla (ellentétben szülésznővel) csakis az adott anyára, párra fókuszál a szülés teljes időtartama alatt, illetve a megszületés utáni 2-3 órában is jelen tud lenni, ezzel biztosítva a folyamatos támogatást. Mi esik a dúlák kompetenciahatárán kívül? Egyrészt, egy dúla nem hozhat döntést a pár helyett, illetve a vajúdás alatt sem képviselheti a szülő nőt és társát. Másrészt, mivel nem rendelkezik egészségügyi végzettséggel, ezért nem végezhet orvosi beavatkozásokat. Viszont a vajúdás alatt rengeteg praktikus és érzelmi támogatást nyújthat: a megerősítő kézfogástól kezdve, új testhelyzet javaslatán keresztül, a hozzáértő olajos masszázsig.  

Más-más kompetenciák, egy cél

Összefoglalva, a szülés körüli támogatás különböző formái mind a szülő nő és családja jóllétét szolgálják, de eltérő szerepekkel és hatáskörökkel rendelkeznek. A szülésznők és bábák professzionális egészségügyi ellátást nyújtanak, legyen szó kórházi vagy otthonszülésről, és biztosítják a biztonságos és szakszerű ellátást mind az anya, mind a baba számára. A dúlák ezzel szemben laikus segítők, akik érzelmi és praktikus támogatást nyújtanak a várandósság és a szülés során, támogatva a nőket, hogy magabiztosabban és nyugodtabban élhessék meg ezt az időszakot.

Ha szeretnéd megismerni a szülés természetes folyamatát, szembenézni a félelmeiddel, és magabiztosan várni a szülésed napját, csatlakozz Bátran a szülés felé 4 hetes szülésfelkészítő és önismereti programunkhoz Kucséberné Farkas Mirtill dúla, végzős szülésznő hallgató vezetésével.

Ajánlom másnak is!

Hasonló cikkek

Értesülj első kézből!

Keresés