A méhlepény – egy különleges szerv

mehlepeny

Várandósság során leginkább a baba és az édesanya van a középpontban, a kettőjük közvetlen kapcsolatát alkotó méhlepény, latin eredetű nevén placenta működéséről azonban kevesebb szó esik. Cikkünkben összefoglaltuk, mit érdemes erről a rövid életű, de annál különlegesebb szervről tudni, majd pedig egy kis világkörüli útra indulunk a vele kapcsolatos szokások mentén. 

Mit tud a méhlepény?

A kisbaba és a méhlepény története ugyanott kezdődik: mikor a megtermékenyített petesejt a méh felé halad, osztódik és beágyazódik a méh falába, a sejtek egy részéből a kisbaba teste, míg a többi sejtből a méhlepény kezd formálódni. A várandósság alatt a méhlepény pár sejtből egy sokrétű funkciókkal rendelkező szervvé fejlődik: körülbelül a 34. várandóssági hétre fejlődik ki teljesen. Ekkor hozzávetőlegesen 500 gramm súlyú, 15-20 cm átmérőjű és 2-3 centiméter vastag a placenta, az anyai testhez kapcsolódó bolyhaival pedig a teljes felülete a 15 négyzetmétert is eléri! Bár a méhlepény az anya és a baba teste között a híd, a két test vére közvetlenül nem találkozik: így mindkét test külön vérkeringéssel rendelkezik. Egy várandós testében nemcsak egy (vagy több) baba formálódik, hanem egy ilyen különleges szerv is!  

A placentán és a köldökzsinóron keresztül kap a magzat oxigént, az immunrendszer fejlődéséhez fontos antitesteket, illetve különböző tápanyagok (glükóz, aminosavak, zsírsavak, elektrolitok, vitaminok, víz) is rajta keresztül jutnak át a babához. A baba cserébe mintegy leadja az anyai testnek a széndioxidot és más salakanyagokat. A placenta emellett fontos szerepet tölt be bizonyos hormonok előállításában. Az első trimeszterben humán korion-gonadotropin hormont (HCG) termel, ennek a hormonnak a jelenlétét mutatja ki a vizeleten alapuló terhességi teszt is. Később több hormon termelésében is szerepet játszik, ezek közül a progeszteront és az ösztrogént érdemes kiemelni: míg ez előbbi hormon a várandósság alatt megakadályozza a méhösszehúzódásokat és ezzel a vajúdás elindulását, addig az ösztrogén elősegíti a méh növekedését és az emlőmirigyek felkészülését a szoptatásra. 

Méhlepény és a néphagyomány

Szerte a világban és a magyar nyelvterületeken is azt láthatjuk, hogy a méhlepényt nagy becsben tartották, és a világ sok területén különböző rítusok kapcsolódtak hozzá. A méhlepény elnevezés mellett a Felvidéken “ágyacskának” is hívták, gyönyörűen szemléltetve, hogy ezen a szerven keresztül ágyazódik be a magzat. Máshol magzatlepénynek, vagy épp a baba életfájának is nevezték. Mivel a placenta a babával együtt fejlődött, a gyermek “mása”, ezért mágikus erőt tulajdonítottak neki a magyar néphagyományban, megtisztelték. Gyakran elásták, ám figyeltek arra, hogy olyan helyre ne kerüljön, ahol járnak-kelnek, hisz úgy megtaposhatják.  

Bizonyos területeken a magyar hagyományban a következő gyermek kívánt nemét a méhlepényre ültetett fafajtával fejezték ki: ha a következő gyermeknek fiúgyermeket vártak, akkor körtefa alá ásták, ha lányt, akkor almafa alá. A Föld másik felén, a cseroki indiánok körében is élő volt a következő gyermekre vonatkozó rítus. Ott az apa feladata volt elásni a méhlepényt: annyi heggyel messzebb, ahány év múlva a következő gyermeket szerették volna. Vannak kultúrák, ahol a placentát a szülés után az édesanya elfogyasztja: szárítva, kapszulaként, vagy épp nyersen. Mivel a méhlepény rengeteg vitamint és nyomelemet tartalmaz, ezért úgy tartják, hogy ez a szokás az anyai szervezetet regenerálódását segítheti elő. A világ más területein elégették a méhlepényt, vagy ha nincs föld az elásásra, akkor fára helyezték föl. Napjainkban is sok család alakítja ki a saját rítusait a méhlepénnyel kapcsolatban, hisz, ha szeretnénk, akkor a kórházban kísért szülések után is nyugodtan haza lehet vinni a placentát.  

Ugye, milyen csodálatos?

A méhlepény története és jelentősége mind az anyai test, mind a kulturális hagyományok szempontjából elválaszthatatlan része az emberi élet körforgásának. Most, hogy már tudjátok, milyen csodálatos is ez a szerv, és hogyan segíti tökéletes módon kisbabátok gyarapodását, álljatok meg néha, és adjatok hálát testetek működéséért. Értékeljétek ezt a különleges kapcsolatot, amely az anyai test és a baba között létrejön, és legyetek büszkék arra a csodára, amelyet testetek minden nap megvalósít. 

Ha szeretnél még jobban elmélyülni a női test csodálatos működésében, és felkészíteni tested-lelked az előtted álló szülés napjára, látogasd meg szülésfelkészítő programunk, illetve kurzususaink oldalát!

Források

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3894590

https://www.whattoexpect.com/pregnancy/placenta

https://academic.oup.com/bjaed/article/15/2/84/248526

https://www.babaszoba.hu/articles/terhesseg/Ezt_kell_tudnod_a_mehlepenyrol?aid=20170313124407

Ajánlom másnak is!

Hasonló cikkek

Értesülj első kézből!

Keresés